Wypoczynek w górach

wygodne noclegi z pięknymi widokami, piękna okolica

Żywiec : miasto piwem płynące

Planując wczasy w górach, warto skusić się na spacer po jednym, z najbardziej rozpoznawalnych miast w Polsce. Wizyta z Żywcu, z pewnością spodoba się zarówno wielbicielom historii, architektury, jak i miłośnikom przyrody. Zaledwie kilkanaście kilometrów odległości od Krakowa, oraz czeskiej i słowackiej granicy, sprawiają, że Żywiec jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na Dolnym Śląsku

Rynek w Żywcu
Pałac Żywiec
Kino Janosik

Muzeum Browaru

Oczywistym jest, że mówiąc Żywiec, na myśl przychodzi marka popularnego piwa. To tu znajduje się jeden z najstarszych browarów w Polsce. Powstał w 1856 roku dzięki księciu cieszyńskiemu Albrechtowi Fryderykowi Habsburgowi. Obecnie poza zakładem produkcyjnym, znajduje się tam również Muzeum Browaru, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o dawnej i obecnej produkcji trunku. 

Muzeum Browaru - dojazd

Ciekawa architektura

W mieście znajduje się wiele interesujących budynków, przede wszystkim Pałac Habsburgów, zwany Nowym Zamkiem. Projekt Karola Pietschki, wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu, łączy w sobie, przedwojenny urok, oraz innowacyjne, dziewiętnastowieczne rozwiązania. Pałac Habsburgów, to także przepiękny park w stylu angielskim, oraz położony na jego terenie Park Miniatur, odwzorowujący zabytki Podbeskidzia. Najmłodsi zwiedzający z pewnością zainteresują się obecną w parku stajnią oraz mini zoo.


Kolejnym zabytkiem historycznym jest Muzeum Miejskie, zlokalizowane w szesnastowiecznym zamku. Prawdziwa perła renesansowej architektury. W muzeum znajdują się wystawy dotyczące historii miasta, oraz aktualnych wydarzeń. Dla chętnych możliwy jest również nocleg w apartamencie.


Nie sposób pominąć najważniejszą cześć miasta, czyli rynek. Jego urokliwe dziewiętnastowieczne kamienice, przyciągają wzrok, dzięki nowym, kolorowym elewacjom. W południe, rozbrzmiewa tam hejnał żywiecki, którego wysłuchać można, pijąc kawę lub jedząc coś pysznego w jednym z licznych punktów gastronomicznych. Potem, zostaje jeszcze zwiedzić osiemnastowieczną dzwonnicę, oraz jedno, z najstarszych na świecie kin. Kino "Janosik" wyświetla filmy od 1911 roku. 

Rynek w Żywcu

Rynek w Żywcu

Wypoczynek dla aktywnych

Dla wielbicieli spędzania wakacji na świeżym powietrzu, również nie zabraknie atrakcji. Jezioro Żywieckie i otaczający je teren, daje różne możliwości aktywnego wypoczynku. Górski teren charakteryzuje się niewielkimi wzniesieniami, dzięki czemu, skorzystają na tym, zwłaszcza najmłodsi piechurzy. Obszar obfituje również w trasy rowerowe. Jezioro to idealne miejsce dla żeglarzy i windsurferów.


Żywiec jest świetnym miejscem na wakacje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bogata baza noclegowa, gastronomiczna i usługowa, daje możliwość korzystania z atrakcji miasta przez cały rok. Poza zwiedzaniem i aktywnością, można uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych jak koncerty, festiwale oraz inne atrakcje związane z kulturą i regionem Żywiecczyzny.

Willa Zofia, Wisła - całoroczne noclegi w górach